Baltų vienybės sąšauka 2023

2023 m. rugsėjo 22 d., minint Baltų vienybės dieną, junkitės į Baltų vienybės sąšauką užkurdami 20-21 val. Ugnį ant piliakalnių, alkakalnių ar kitose su baltų (aisčių) istorija susijusiose vietose. Tegul ugnies šviesa suvienija baltų dvasinę tėvynę. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė. Kasmet sudaromas Sąšaukos žemėlapis. Dalyvius prašome pranešti apie Baltų vienybės ugnies užkūrimo vietą adresais: Lietuvoje ir kitose šalyse – baltai@aukuras.lt; Latvijoje – linda.lindale@gmail.com; Gudijoje – svajksta@gmail.com . Pranešime nurodykite vietą, koordinates, kur bus užkurta ugnis ir kas ją įžiebs, kaip susisiekti.

Pavyzdys:  Girnikų kalnas, Bubių sen., Šiaulių raj. Ugnį rugsėjo 22 d. 20 val. uždegs Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras”. Renginio pradžia 18.30. Išsamiau www.aukuras.lt . Teirautis tel.: +37060091403 (Darius), info@aukuras.lt. (koordinatės 439532, 6192546 (LKS)).

Gauti koordinates į konkrečią vietą galima interneto svetainėje https://www.google.lt/maps, užvedus rodyklę ant vietos ir paspaudus kairįjį „pelytės” klavišą.

Apie Jūsų dalyvavimą paskelbsime sąšaukos žemėlapyje, kad kaimynystėje esantys žinotų ir Jūsų užkurtą vienybės ugnį nuo kitų kalvų pamatytų bei džiaugtųsi. Pakvieskite savo draugus užkurti ugnį ant gretimų kalnų.

Tie kas išvykę svetur ar neturite galimybės nuvykti į baltų atminties vietas, užkurkite ugnelę namuose. Lai Baltų vienybės ugnies ženklas keliauja per baltų kraštus ir pasaulį.

Šios sąšaukos esmė – aplankyti, įprasminti baltams atmintinas vietas, uždegti ugnis ant piliakalnių ar kitose su baltų istorija susijusiose vietose ir sujungti baltų genčių palikuonis bei žemes. Kadaise ugnies sąšauka ant piliakalnių kvietė vienytis – ginti savo žemes, gyvastį, savastį. Vienybė padėjo išlikti ir išgyventi tūkstantmetę istoriją baltų tautoms. Nepaisant valstybes skiriančių ribų, po pasaulį pasklidusius baltų palikuonis vienija iš protėvių paveldėta pasaulėžiūra, gyvos tradicijos ir papročiai.

 

DĖMESIO: Nedekite ugnies ant piliakalnių ir kitų kultūros paveldo vertybių teritorijose tiesiai ant žemės, jei ten nėra įrengta laužavietė. Išdeginsite skylę istorijos knygoje, pažeisdami archeologinį sluoksnį kuris gali būti vertingas istorijos pažinimui! Jei kalnas apaugęs medžiais, blogas matomumas – iškelkite ugnį ant karties, naudokite salves (fejerverkus, saliutus), skraidančius žibintus, lazerinius žibintuvėlius. Rengdami renginius nekilnojamų kultūros paveldo objektų teritorijoje, nepamirškite iš anksto juos suderinti su Kultūros paveldo departamento teritoriniais padaliniais, kurių adresus rasite http://www.kpd.lt/lt/pagrindinis-meniu/struktura-ir-kontaktai/kontaktai.html .

Patarimai:

  • – Prieš iššaunant fejerverkus pasirūpinkite saugumu. Fejerverkų dėžę pastatykite ant lygaus paviršiaus ir pritvirtinkite, kad išvengti nemalonumų.
  • – Jei migla, lašnoja, blogas matomumas, siūlome sąšaukai naudoti lazerinius prožektorius. Išskleidus lazerio spindulį, nukreipus aukštyn ir judinant galima sukurti šviesos stulpą, kuris bus matomas už daug kilometrų.

Kaip švęsti šventę

Pasirinkite su baltų istorija susijusią vietą. Piliakalnių, alkakalnių, mitologinių vietovių, senkapių, pilkapių, mūšių ir kitų atmintinų vietų žemėlapį galite rasti: http://www.piliakalniai.lt/ ,  http://kvr.kpd.lt/heritage/ . Siūlome susisiekti su gretimai ugnį kursiančiais žmonėmis, kurių kontaktus rasite sąšaukos žemėlapyje ir suderinkite ugnies užkūrimo, fejerverkų paleidimo laiką, kad spėtumėte pamatyti vienas kitą. Prieš ugnies užkūrimą siūlome surengti talką ir sutvarkyti aplinką, pasiruošti šventei: įrengti aukurą, pasiruošti ugniavietę, malkų, surinkti šiukšles. Jei teritorijoje netoliese yra daugiau įdomių objektų siūlome  juos aplankyti. Susirinkite ir susipažinkite, vienas kitam vienybės palinkėdami. Pasisakykite, kodėl jums svarbi Baltų atmintis ir vienybė. Sudainuokite himną, bendrą dainą ( siūlomų dainų sąrašas ).  Prisiminkite Baltų istoriją. Pasikvieskite istoriją išmanantį žmogų, kuris papasakotų apie baltus, jų būdą, savitumą, bei vieningumą. Užkurkite ugnį. Baltų vienybės diena kartu yra ir Rudens Lygiadienis, todėl prisiminkite tam laikotarpiui būdingus papročius. Stebėkite dangų ir tolį, suskaičiuokite kiek baltų vienybės ugnių galite pastebėti. Kurkite šventę patys – dainuokite, šokite, dalinkitės mintimis. Žinią dalinkitės su draugais ir pažįstamais.

Dalinkitės su bendraminčiais patirtimi, nuotraukomis, filmais apie Baltų sąšauką.

FACEBOOK:

Lietuviškai – latviešu: BALTŲ VIENYBĖS UGNIES SĄŠAUKA / BALTU VIENĪBAS UGUNSKURU SASAUKSME 

Atsisiųsti: 

Prašome paremti sąšauką:

Pervedant lėšas nurodykite: Baltų vienybės ugnies sąšaukai

Sąskaita: Šiaulių bankas A/s LT727180000000700784

Iš anksto ačiū!

Apie sąšauką teiraukitės

Lietuva:

Ryšininkas: Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“ – Darius Ramančionis, tel. +37060091403, el.paštas: baltai@aukuras.lt.

Latvija: 

Lietuviešu/latviešu saziņas jautājumus risinās un Baltu vienības uguņu vietas Latvijā kartē atzīmēs:

Linda Lemhena, e-pasts: linda.lindale@gmail.com, tālr. +37129430689.

Saule Gunta, tel.+371 27811297, e-pasts: saulegunta@gmail.com;

Беларусь:

2013 m. Baltų vienybės ugnys švietė (žemėlapis).

Baltų vienybės ugnys 2014-2022 m.  degė ir 2023 m. degs (žemėlapis pildomas nuolatos):

 

 

Baltų sąšaukos pristatymas:

BALTŲ VIENYBĖS UGNIES SĄŠAUKA TARP PILIAKALNIŲ pranesimas 2017

Straipsniai apie šventę:

Liuda Petkevičiūtė. RUGSĖJO DVIDEŠIMT ANTROJI – RUDENS LYGĖ IR BALTŲ VIENYBĖ. Širdžių darna ir ugnių sąšauka. I dalis

Liuda Petkevičiūtė. RUGSĖJO DVIDEŠIMT ANTROJI – RUDENS LYGĖ IR BALTŲ VIENYBĖ. II dalis

Liuda Petkevičiūtė. RUGSĖJO DVIDEŠIMT ANTROJI – RUDENS LYGĖ IR BALTŲ VIENYBĖ. III dalis

RUGSĖJO DVIDEŠIMT ANTROJI – RUDENS LYGĖ IR BALTŲ VIENYBĖ. IV dalis. Liuda Petkevičiūtė

[fbcomments width=”375″ count=”off”]

Aukuras