Pirmą kartą Seimo plenariniame posėdyje. Nepriklausomi ekspertai pristatys kultūros paveldo apsaugos būklės vertinimą
2025 m. balandžio 29 d. 14 val. Seime įvyks tai, ko dar niekada nebuvo – pirmą kartą nepriklausomi ekspertai Seimo plenariniame posėdyje pristatys išsamų kultūros paveldo apsaugos raidos, būklės ir pažangos vertinimą. Tai ypatingas įvykis paveldui, kai faktai ir analizė apie paveldosaugos būklę ir iššūkius, skambės iš aukščiausios politinės tribūnos. Valstybinės kultūros paveldo komisijos pranešimas – simbolinis lūžio taškas: kultūros paveldas iš tylos zonos pagaliau atsiduria dėmesio lauke. Ką saugome ir / ar saugome? Kaip saugome? Ką jau praradome? Ir – ar dar spėsime išsaugoti?
Kodėl dabar? Nes pokyčių reikia ne rytoj, o šiandien. Kultūros paveldas – tai ne praeitis, bet gyvybiškai svarbus visuomenės atsparumo, tapatybės ir net nacionalinio saugumo klausimas. Būtent čia susikerta klausimai apie tai, kas mus jungia ir kaip valstybė rūpinasi savo pamatais. Tačiau ši sritis vis dar neturi aiškios strategijos, pakankamo finansavimo ir išlieka priklausoma nuo pavienių iniciatyvų.
Kai paveldas nyksta greičiau, nei spėjame jį pažinti, tai tampa ir geopolitiniu klausimu: ar dar spėsime išsaugoti tai, kas mus saugo?
Pranešime bus keliamas ne vienas aštrus klausimas. Kiek realiai Lietuva investuoja į paveldą ir kodėl ši suma nesikeičia jau beveik 20 metų? Kodėl Kultūros vertybių registre – dešimtys tūkstančių objektų, bet nežinome nei kiek jų išlikę, nei kokios jie būklės? Kaip galime saugoti tai, ko realiai nepažįstame? Kodėl dvarų sodybos vis dar nyksta ir, ar pavyks pasiekti aiškų valstybės požiūrį, ilgalaikę strategiją šioje srityje? Lietuvos kultūrinis palikimas užsienio šalyse – savas ar svetimas? Kodėl kai kurios savivaldybės paveldą mato kaip investiciją, o kitos – tik kaip naštą? Ir – kodėl net ir šiandien kultūros paveldas dažnai lieka švietimo sistemos nuošalyje, nors būtent per pažinimą ugdomas ateities sprendimų priėmėjų sąmoningumas? Jei taip ir toliau – ar po kelių dešimtmečių apskritai turėsime, kas dar gebės tą paveldą saugoti?
Kalbama bus ne tik apie problemas, bet ir apie proveržį – bendruomenes, kurios išdrįso veikti, ir savivaldybes, kurios paveldą pavertė vienu iš strateginių prioritetų. Bus įvardytos sėkmingos iniciatyvos, kurios rodo, kad paveldas gali būti ne tik saugomas, bet ir prasmingai naudojamas. Kalbėsime apie augantį visuomenės palaikymą, naujus bendradarbiavimo modelius, atgimstančius objektus, paveldą siekiančias išsaugoti naujas iniciatyvas ir tai, kaip mūsų paveldas svarbus ne tik vietos žmonėms, bet ir užsienio bendruomenėms. Pokytis įmanomas – kai atsiranda atsakomybė, žinojimas ir valia veikti.
Tai bus ne tik pasidalinimas informacija, o kvietimas į dialogą – apie tai, kokiame taške esame, ką prarandame ir ką dar galime išgelbėti. Ir apie tai, kaip kiekvienas mūsų – institucijos, ekspertai, žurnalistai ar piliečiai – gali būti šių pokyčių dalis.
Pranešimas bus tiesiogiai transliuojamas Seimo „YouTube“ kanale, o iškart po jo vyks spaudos konferencija, kurioje dalyvaus Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė
Ščiglienė, Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas, Lietuvos Respublikos Prezidento vyriausioji patarėja doc. dr. Jolanta Karpavičienė, kultūros viceministrė dr. Ingrida Veliutė. Diskusiją moderuos Lietuvos Respublikos Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Kęstutis Vilkauskas ir Valstybinės kultūros paveldo komisijos pirmininkė doc. dr. Vaidutė Ščiglienė. Spaudos konferencijoje bus galima užduoti klausimus ir aptarti pranešime keliamas aktualijas.
Kada? Balandžio 29 d., laikas – 14.00–14.30 val. Kur? Seimo plenarinių posėdžių salė ir Seimo spaudos konferencijų centras. Spaudos konferencija – po pranešimo, nuo 15.00 val. Pranešimas bus transliuojamas tiesiogiai Lietuvos Respublikos Seimo interneto svetainėje ir Lietuvos Respublikos Seimo „YouTube“ paskyroje „Atviras Seimas“. Spaudos konferenciją galima bus stebėti paspaudus šią nuorodą.
Kviečiame jungtis politikus, žiniasklaidą, paveldosaugos specialistus, institucijų atstovus ir visus piliečius, kuriems rūpi, ką paliksime po savęs.
Valstybinė kultūros paveldo komisija yra LR Seimo, LR Prezidento ir LR Vyriausybės ekspertė bei patarėja valstybinės kultūros paveldo apsaugos politikos, jos įgyvendinimo, vertinimo ir tobulinimo klausimais. Tai – dvylika nepriklausomų deleguotų ir skiriamų įvairių sričių ekspertų, kurie gali nešališkai įvertinti kultūros paveldo apsaugą ir su ja susijusius procesus.
Valstybinės kultūros paveldo komisijos įstatyme numatyta pareiga kas dveji metai teikti pranešimą Seimui apie kultūros paveldo apsaugos raidą, būklę ir pažangą. Tai bus pirmas kartas kai toks pranešimas teikiamas Seimo plenarinio posėdžio metu.
Pranešimą spaudai ir kvietimą prisegame – tikimės, kad ši tema bus Jums aktuali.
Jau publikuotas pranešimas spaudai: https://www.lrt.lt/naujienos/kultura/12/2545649/seimo-plenariniame-posedyje-ekspertai-pristatys-kulturos-paveldo-apsaugos-bukles-vertinima
Kviečiame dalintis šia informacija su visais, kam ji gali būti aktuali.
Pagarbiai
Valstybinė kultūros paveldo komisija
Rūdninkų g. 13, 01135 Vilnius
https://vkpk.lt
https://www.facebook.com/kulturospaveldokomisija/
*Povilo Višinskio memorialinį namą-muziejų, kuriame įrengta ekspozicija, skirta P. Višinskio bei kaimynystėje gyvenusios Žemaitės kūrybai ir gyvenimui.
Klubo „Aukuras” nariai ir draugai,
2022 m. lapkričio 19 d. (šeštadienį) kviečiame į išvyką autobusu – Panemunių grožis. Planuojame aplankyti Raudondvario dvaro architektūrinį ansamblį, Vilkijos etninės kultūros muziejų, Veliuonos piliakalnius, Panemunės, Raudonės, Vytėnų pilių rūmus. 7:30 val. išvykimas iš Šiaulių. Planuojamas grįžimas ~ 22:00 val.
Galima vykti su šeimos nariais ar draugais. Kelionės išlaidoms prisidedame po 15 Eur. (klubo nariai po 10 Eur) pageidautina iš anksto. Prašau visus aktyviai registruotis, nurodant vardą, pavardę, narystę, tel. Nr., el. paštą, iki 2022-11-17. Alfreda Žadeikienė, tel. 8685 53610, el. paštas: as.alfreda@gmail.com. Išsamiau informuosime prisiregistravusius.
Iki susitikimo išvykoje.
Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo “Aukuras” pirmininkas
Darius Ramančionis
2021 m. gruodžio 11 d. Lietuvos „Romuvos“ ir Latvijos Dievturių sandraugos („Latvijas dievturu sadraudze“) senojo baltų tikėjimo išpažinėjai Baltų Krivulėje priėmė sprendimą istorines baltų žemes paskelbti „Šventąja žeme“ – religine prigimtinio tikėjimo šventybe – ir saugoti bei puoselėti tos žemės baltiško medžiaginio ir dvasinio paveldo vertybes.
Daugiau skaityti čia:
2022 m. rugsėjo 22 d. ant aukščiausio Šiaulių rajone Girnikų kalno, užkursime Baltų vienybės sąšaukos ugnį, minėsime BALTŲ VIENYBĖS DIENĄ ir RUDENS LYGIADIENĮ. Tą dieną, sulygus dienai su naktimi, Lietuvoje, Latvijoje, Lenkijoje, Gudijoje ir kitose baltų gyvenamose ir istorinėse vietose bus uždegtos Baltų vienybės ugnys. 18.45 Talka ant Girnikų kalno: aplinkos tvarkymas, pasiruošimas šventei: Ugnies ženklo gamyba. 19.20 Stebėsime, kaip Lygiadienio Saulė leidžiasi ant Šatrijos kalno. Ugnies užkūrimas. Baltų istorijos prisiminimai. Dainuojame lietuvių, latvių, prūsų dainas. 20.40 Laukiame ugnies ženklo nuo Šatrijos. Ugnies ženklo perdavimas Šiaulių žemės piliakalniams. Baltų vienybės ugnies salvė. Baltų ugnies ženklų uždegimas. Vertimasis į nakties pusę. Atvykstant pageidautina atsivežti: pirštines talkai, deglą, žvakių, „skraidantį žibintą“, prožektorių, apsaugines kaukes. Apsirenkite pagal oro sąlygas.
Stebėsime ugnies ženklus, iššautas salves ant aplinkinių kalvų:
BALTŲ VIENYBĖS SALVĖS 2022-09-22: MEDVĖGALIO PILIAKALNIS – 20.35 VAL.; GAUDKALNIS – 20.36; SPRŪDĖS PILIAKALNIS – 20.37; ŠIRMĖS PILIAKALNIS – 20.38; ŽĄSŪGALOS KALNAS – 20.39; ŠATRIJOS KALNAS – 20.40; GIRNIKŲ KALNAS – 20.43; KURTUVĖNŲ KARTUVIŲ KALNAS – 20.44; BUBIŲ PILIAKALNIS – 20.46; AUKŠTELKĖS KALNAS – 20.48; SAUGINIŲ PILIAKALNIS – 20.50; GEGUŽIŲ KALNAS – 20.53; LUPONIŲ PILIAKALNIS – 20.57; NAISIŲ BALTŲ ARENA – 21.00.
Organizatoriai: Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas “Aukuras” ir asociacija „Kurtuvėnų bendruomenė“. Daugiau teirautis tel. 860091403 (Darius), info@aukuras.lt Apie sąšauką: www.aukuras.lt/sasauka/
Pagarbiai
Skirmantė Ramoškaitė
Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadas
Lietuvos nacionalinis kultūros centras
Barboros Radvilaitės g. 8,
01124 Vilnius, Lietuva / Lithuania
Tel.: +370 5 210 7669
El. p. s.ramoskaite@lnkc.lt
lnkc.lt, dainusvente.lt, Facebook paskyra
Kviečiame į renginį
2021 m. spalio 1 d., penktadienį, 16 val. Venclauskių namuose-muziejuje (Vytauto g. 89, Šiauliai) vyks pirmasis viešų paskaitų ciklo „Archeologės Birutės Salatkienės skaitymai” renginys.
Renginys skirtas Šiaulių „Aušros“ muziejaus archeologės dr. Birutės Salatkienės (1951–2018) atminimui, minint 70-ąsiais jos gimimo metines.
Dr. B. Salatkienės svarbiausi ir ne vieną dešimtmetį tyrinėti objektai – Lieporių (Šiaulių m.) archeologinis kompleksas (kapinynas ir gyvenvietė) bei Kurtuvėnų dvaro sodyba. Šių tyrimų reikšmę Šiaurės Lietuvos proistorės (Lieporių kapinynas) ir viduramžių bei naujųjų laikų istorijos (Kurtuvėnų dvaras) kontekste savo pranešimuose įvertins mokslininkai archeologai.
Programoje :
Prof. dr. Ilona Vaškevičiūtė, Virginija Ostašenkovienė
„Lieporių kapinynas – IV–VIII a. žemaičių bendruomenės gyvensenos atspindys“
Doc. dr. Gintautas Zabiela
„Kurtuvėnų dvarvietės tyrimai Lietuvos dvarų pažinimo kontekste“
Virginija Ostašenkovienė
2021 m. rugsėjo 22 d., minint Baltų vienybės dieną, junkitės į Baltų vienybės sąšauką užkurdami 20-21 val. Ugnį ant piliakalnių, alkakalnių ar kitose su baltų (aisčių) istorija susijusiose vietose. Tegul ugnies šviesa suvienija baltų dvasinę tėvynę. Ugnis ant tolimo kalno – ženklas, kad esame. Ugnies uždegimas vienu metu – vienybė.
Seminaras skirtas saugomų teritorijų direkcijų, savivaldybių administracijų specialistams, kitiems specialistams dirbantiems su gamtos paveldo objektais
Organizatoriai: Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerija.
9:00 – 9:15 | Dalyvių registracija |
9:15 – 9:30 | Gamtos paveldas, jo įvairovė ir svarba. Rūta Baškytė (VSTT) |
9:30 – 10:00 | Gamtos paveldo objektų atranka, pasiūlymų teikimas ir skelbimo procesas. Vytautas Rukas (VSTT) |
10:00–10:15 | Gamtos paveldo objektų schemų rengimo procesas. Praktiniai patarimai. Nedmantas Kavaliauskas/Lukas Tubutis (VSTT) |
10:15 – 10:30 | Informacijos apie gamtos paveldo objektus skelbimas LR saugomų teritorijų valstybės kadastre. Eglė Kamantauskienė/ Tomas Mindaugas Matkevičius (VSTT) |
10:30 – 11:00 | Diskusijos ir klausimai |
Organizatoriai pasilieka teisę papildyti, patikslinti arba keisti seminaro darbotvarkę.
Būtina išankstinė registracija.
https://forms.gle/TvVAjrwYY7MqBhXx8
Seminarą galima bus stebėti nuotoliniu būdu per MS TEAMS programą (prisijungimo nuorodą paskelbsime užsiregistravusiems).
Naudingos nuorodos:
Išsamią informaciją apie gamtos paveldo objektus galite rasti Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų valstybės kadastro svetainėje.
Projektas „Šiaurės sparnai: istorinių vėjo malūnų atminties archyvas”
Pristatome projektą „Šiaurės sparnai: istorinių vėjo malūnų atminties archyvas“ ir viešų virtualių paskatų ciklą, skirtą Lietuvos seniems vėjo malūnams – jų istorijai, atminčiai, išsaugojimo ir atgaivinimo klausimams. Viską rasite Youtube kanale „Šiaurės sparnai“. Kviečiame susipažint: www.youtube.com/channel/UCx5H29bHYFFXuywycTHv59A
Pranešimai:
Projektą vykdo:
Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“;
VšĮ Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos;
Lietuvos liaudies buities muziejus;
Vilniaus universiteto Istorijos fakultetas.
Partneriai:
Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis;
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus;
Pakruojo rajono Juozo Paukštelio viešoji biblioteka;
Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka.
Rėmėjai: