Įvyko klubo AUKURAS visuotinis narių susirinkimas
2023 m. balandžio 14 d. įvyko Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“ visuotinis narių susirinkimas. Šiaulių akademijos botanikos sode pastatėme istorinių medžių stulpelį (rėmėjas UAB „Jautmalkės lėpis“) prie botanikos sodo įkūrėjo Stasio Gliaudžio sodintų ąžuolų. Prisiminėme gamtininko Stasio Gliaudžio, kuris mirė prieš metus, prasmingus darbus ir puoselėtos aplinkosaugos mintys. Užkūrėme ugnį aukure ir sugiedojome Tautinę giesmę.
Susirinkime apžvelgta klubo 2022 m. veikla. Klubas AUKURAS rengė viešas tradicines kalendorines šventes: pirmosios pavasario žalumos – Jorės, vasaros saulėgrįžos – Rasos, savanorių ir iškilių šiauliečių pagerbimą per Vėlines Talkšos kapinėse, Kalėtų Blukvilkį, prisidėjo prie Žolinių šventės Šiaulių botanikos sode. Surengė ekskursiją po Panemunių pilis. Koordinavo Baltų vienybės dienos ugnies sąšauką, kuri apėmė Lietuvą, Latviją, Lenkiją ir kitas šalis, kur yra baltų paveldas. Surengė Baltų vienybės dienos minėjimą ant Girnikų kalno, Šiaulių raj. Bendradarbiavome su kitomis visuomeninėmis organizacijomis: Lietuvos Žaliųjų judėjimu, Šiaulių nevyriausybinių organizacijų konfederacija, Lietuvos Skautais, Lietuvos Vydūno draugija ir kt. Lankėme Šiaulių krašto gamtos ir kultūros paveldo objektus. Šiaulių botanikos sode skaitėme paskaitą „Šiaulių rajono gamtos paveldo objektai“. Dalyvavome Šiaulių dienų eisenoje. Informacija apie veiklą skelbiama interneto svetainėje www.aukuras.lt ir FB Aukuras.
Naujais klubo tarybos nariais išrinkti Albertas Špokas, Darius Ramančionis, Valdas Navickis; Karolis Grušas, Mažvydas Visocis. Klubo pirmininku išrinktas Darius Ramančionis. Patvirtinta klubo revizinė komisija: Dovydas Lipinskas, Vladas Simonauskis, Ligita Bairamova.
Pritarta nauju klubo įstatų projektui. Klubo įstatai nebuvo keisti nuo 1996 m.
Aptartos klubo 2023 m. veiklos gairės. Pasidžiaugta klubo koordinuojama Baltų vienybės ugnies sąšauka, kurioje kasmet dalyvauja vis daugiau naujų vietovių. Tai vienas reikšmingiausių klubo inicijuotų renginių. Reikia pasiruošti šių metų sąšaukai, atnaujinti ryšius su Latvijos, Lenkijos, Baltarusijos koordinatoriais, paruošti pildymui šių metų sąšaukos žemėlapį, paskelbti ir koordinuoti sąšauką.
Planuojami bendri renginiai su Šiaulių botanikos sodu: Šiaulių apskrities gamtos paveldo objektų pristatymas, dalyvavimas Žolinių renginyje, talkose.
Albertas Špokas pasiūlė įamžinti Šatrijos rinktinės partizano Jono Petkevičiaus atminimą, įrengiant lentelę ant namo, kuriame jis gyveno.
Numatoma rengti kalendorines šventes, ekskursijas, susitikimus, paskaitas, kitus renginius. Numatoma surengti žvalgomąsias išvykas naujų gamtos paveldo objektų paieškai ir aprašymų parengimui: Akmenų Rūžos, Laumės lovos akmens, Pakštelių akmens, Pamockės ąžuolų ir kt.
Kęstutis Songaila pasiūlė bendradarbiauti puoselėjant Camino Lituano kelia ir rengiant žygius. Šiemet planuojamas žygis Vydūno keliais.
Prijaučiančius kviečiame tapti klubo AUKURAS nariais: https://www.aukuras.lt/tapk-nariu/ ir prisidėti prie gamtos ir kultūros paveldo puoselėjimo.
Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“ pirmininkas Darius Ramančionis
Gegužės 16 dieną 16 valandą Šiaulių miesto savivaldybės tarybos posėdžių salėje bus pristatoma geroji pasaulio praktika, naujausios žaliosios architektūros tendencijos ir pavyzdžiai, žaliųjų erdvių įtakos sveikatai tyrimai. Pristatymą-diskusiją „Ateitis – žalieji miesto sodai“ Šiauliuose rengia asociacija „Gyvas miškas“.
Šiaulių miesto mero Artūro Visocko iniciatyva ir kvietimu, buvusios šiaulietės, asociacijos „Gyvas miškas“ koordinatorės Monika Peldavičiūtė ir kraštovaizdžio dizainerė Austė Juozapaitytė Šiauliuose surengs pristatymą-diskusiją „Ateitis – žalieji miesto sodai“.
Pranešėjai:
Kraštovaizdžio dizainerė Austė Juozapaitytė, Monika Peldavičiūtė
Algis Davenis – Lietuvos arboristikos centro vadovas
Dainius Labeckis – visuomeninės želdynų ir želdinių apsaugos ir priežiūros komisijos prie Vilniaus miesto savivaldybės administracijos pirmininkas.
Straipsnis „Šiaulių krašte” apie Kybarčių ąžuolą.
Kai centrinėje, istorinėje Šiaulių miesto dalyje buvo pradėti kirsti senieji miesto medžiai, aktyvūs miesto piliečiai, ėmę ginti medžius nuo sunaikinimo, pradėjo lankyti istorinius medžius ir priminti visuomenei apie išsaugotą gamtos turtą. Buvo prisimintas ir seniausias Šiaulių rajone ir galbūt antrasis pagal amžių valstybės saugomas unikalus Kybarčių (Rusteikų) ąžuolas. Jis siūlomas dalyvauti medžių „eurovizijoje“.
rita@skrastas.lt
Kaštonų alėjos medžiai bus išsaugoti
Specialistai jau pateikė Šiaulių miesto savivaldybės užsakyto papildomo Kaštonų alėjos medžių tyrimo rezultatus. Panašu, kad medžių būklė yra geresnė, nei rodė ankstesnis įvertinimas. Nedidelė dalis kaštonų kamienų turi puvinių, kai kurie net pavojingi, tačiau daugelio medžių būklė yra gera, todėl juos nuspręsta išsaugoti. Šiaulių miesto savivaldybė koreguos projektavimo užduotį, 2017 m. pradžioje pasirašytą ankstesnės administracijos vadovės Giedrės Mendozos Herreros, ir užsakys naują projektą. Anksčiau planuoti alėjos rekonstrukcijos darbai, tikėtina, nusikels į 2019 metus.
Aleksandro Stulginskio universiteto dendrologė Lina Straigytė Savivaldybei pateikė Kaštonų alėjos medžių ekspertizės išvadas, kurias spaudos konferencijoje pristatė Šiaulių mero pavaduotojas Domas Griškevičius ir Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Marijus Velička.
Pasak Domo Griškevičiaus, tyrėja įvertino 68 kaštonų būklę. Vidutinės ir patenkinamos būklės yra 54 kaštonai, blogos būklės rasta 14 kaštonų. Prognozuojama, kad kiekvienais metais jų situacija vis blogės dėl atvirose žaizdose prasidėjusių puvimo procesų. Kaštonams, keliantiems didžiausių abejonių dėl galimo vidinio puvinio, kurio nesimato išoriškai, buvo atliktas tomografinis tyrimas ultragarso skeneriu „Arbotom“. Prietaisas patvirtino, kad kai kurie medžiai yra pavojingi – dėl puvinių kamienuose stipresnis vėjas juos gali išlaužti.
Pakartotinio tyrimo metu dendrologai taip pat siūlo šalinti per 20 Kaštonų alėjoje, greta Didždvario gimnazijos tvoros augančių klevų dėl jų daromos žalos istorinei tvorai. Aukšti klevai taip pat nustelbė ir verčia skursti šalia žaliuojančius kaštonus. Dendrologai taip pat siūlo neatsodinti medžių, jei trūksta reikalingo atstumo tarp kamienų, nes nauji medžiai neturės galimybės tinkamai augti, o jei atstumai leidžia, galima senųjų vietoje sodinti raudonžiedžių (Aesculus pavia) arba geltonžiedžių (A. flava) veislės sodinukų.
Marijus Velička patvirtino, kad dabar numatoma koreguoti projektavimo užduotį ir užsakyti jau parengto projekto koregavimą pagal dendrologinio tyrimo medžiagą. Jei pirmąjį projektą rengę projektuotojai nebesutiktų dirbti toliau, tektų iš naujo pirkti projektavimo paslaugą.
Savivaldybės vadovai patikino, kad šiuo metu konsultuojamasi su dendrologais siekiant geriau prižiūrėti miesto medžius ir krūmus. Ypač kruopščios priežiūros reikalauja atnaujintose miesto erdvėse sodinami jauni medeliai.
KAŠTONŲ BŪKLĖS EKSPERTIZĖS AKTAS
Bendrųjų reikalų skyriaus informacija,
tel. (8 41) 596 304,
el. p. vitalis.lebedis@siauliai.lt
Kviečiame į Kaštonų žydėjimo šventę!
Gegužės 9 d. 12 – 20 val.
Šiauliai, Kaštonų alėja
Kviečiame menininkus meno priemonėmis įamžinti ir įprasminti žydinčią Kaštonų alėją 🙂 .
Organizatorius: Iniciatyvinė grupė „Išsaugokime Šiaulių medžius“
Teirautis tel. 865643696 (Alfredas)
Statinio projekto pavadinimas:Centrinio Šiaulių miesto parko – šeimos ir laisvalaikio parko- teritorijos ir jo prieigų Žemaitės g. 70B, Šiauliuose, rekonstravimo techninis projektas
Supažindinimo vieta ir kontaktine informacija:
Šiauliai, Vasario 16-osios g. 62-115, nuo 8.00 iki 17.00, pietų pertrauka nuo 12.00 iki 12.45, tel. (8 41) 596 302 (brėžinys eksponuojamas Šiaulių miesto savivaldybės pirmo aukšto patalpose šalia posėdžių salės);
Supažindinimo terminas iki: 2018-05-02
Projektinių pasiūlymų teikimo būdai ir terminas: pasiūlymus teikti raštu adresu: Žirmūnų g. 27, Vilnius, el. paštu: arunas.latakas@infes.lt
Pasiūlymų teikimo terminas iki: 2018-05-02
Viešo susirinkimo vieta: Šiauliai, Vasario 16-osios g. 62 116 kabinetas (tarybos posėdžių salė)
Viešo susirinkimo data ir laikas: 2018-05-02 17:00 val.
Projektinius pasiūlymus parengusio asmens ar jo jgalioto atstovo duomenys: Arūnas Latakas, el.p. arunas.latakas@infes.lt, tel. (8 656) 47275.
Užsakovas – Šiaulių miesto savivaldybės administracija, 188771865, Šiauliai, Vasario 16-osios g. 62. el. paštas rastine@siauliai.lt; tel. (8 41)500 510.
Deklaruojant pajamas ir skiriant 2 % pajamų mokesčio, paremkite Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“ veiklą.
2018 metais gautą paramą numatome naudoti:
Prisidėkite ir veiksime kartu!
Duomenys skiriant paramą: Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas AUKURAS, kodas 193247775, adresas Žaliūkių g. 24a-2, Šiauliai. AB ŠIAULIŲ BANKAS, banko kodas 71800, sąsk.Nr. LT417180000000700372.
Ačiū!
KAIP SKIRTI 2 PROCENTUS PARAMOS
Taisykles, kaip pildyti formą rasite ČIA. Šaltinis – VMI
DĖL KAŠTONŲ ALĖJOS IR SENŲJŲ MEDŽIŲ IŠSAUGOJIMO ŠIAULIUOSE
Pasirašyti peticiją galite adresu: http://peticijos.lt/visos/74677
(paskutinėje būtinai pildomoje grafoje rašykite gyvenamąją vietą, pvz. Šiauliai)
Šiauliuose už Europos Sąjungos lėšas vykdomi dideli projektai, kurie keičia miesto vaizdą. Dauguma gyventojų nedalyvauja šių projektų viešuose svarstymuose, nes nėra pakankamai prieinamos ir suprantamos informacijos apie numatomus sprendimus. Pasipiktinimo banga sukyla tada, kai sprendimai priimti ir pradedami darbai, iškertami medžiai. Daugeliui savaime suprantama, kad seni medžiai mieste yra saugotina miestovaizdžio savasties dalis ir nesuprantama, kai jie sunaikinami.
Šiauliai turi nemažai istorinių želdinių, ypatingai centrinėje miesto dalyje. Jie susiję ne tik su istoriniais įvykiais ar asmenybėmis, bet ir su miestiečių prisiminimais. Todėl svarbu juos išsaugoti ir tinkamai prižiūrėti. Šiauliuose dėl nepakankamo ir netinkamo tvarkymo senųjų medžių būklė blogėja. Projektuojant miesto erdves stebimas polinkis senuosius medžius šalinti ir sodinti naujus, kurie sunkiai prigyja ir skursta. Brandžių medžių naikinimas prieštarauja darnaus vystymosi principams, didina oro užterštumą ir prisideda prie klimato kaitos.
Tvarkant Prisikėlimo aikštę iškirsta daug sveikų medžių. Rengiamame Kaštonų alėjos rekonstrukcijos projekte numatoma iškirsti beveik visus alėjoje augančius kaštonus ir klevus. Manome, kad tai būtų didelė žala miestui. Esamų kaštonų būklė nėra bloga, bet blogėja dėl nepakankamos ir netinkamos priežiūros. Todėl prašome:
1. Išsaugoti Kaštonų alėjos medžius.
2. Rengiant miesto erdvių tvarkymo projektus atlikti želdinių būklės ekspertizę ir išsaugoti esamus medžius.
3. Tinkamai prižiūrėti miesto medžius ir gerinti jų būklę.
Papildoma informacija:
Autorius: | Iniciatyvinė grupė „Išsaugokime Šiaulių medžius“ |
Adresatas: | Šiaulių miesto savivaldybės merui, tarybai ir administracijai |
Kategorija: | Aplinkosauga |
Galima pasirašyti iki: | 2018.05.02 |
Prašome paremti iniciatyvinės grupės „Išsaugokime Šiaulių medžius” veiklą. Lėšos reikalingos informacijos sklaidai, akcijų organizavimui, ekspertų samdymui, medžių vertinimui ir kitoms priemonėms, kurios padėtų apginti Kaštonų alėjos ir miesto medžius. Paramą prašome pervesti į sąskaitą LT537180000000071111 (ŠIAULIŲ GAMTOS IR KULTŪROS PAVELDO APSAUGOS KLUBAS „AUKURAS”, kodas: 193247775, Žaliūkų 24a-2, Šiauliai). Pavedime prašome nurodyti vardą, pavardę ir įrašyti „Šiaulių medžiams išsaugoti“. Apie surinktas lėšas ir kur jos panaudotos kiekvieną mėnesį skelbsime facebook „Išsaugokime Šiaulių Kaštonų alėją!“. Prisidėkite ir paraginkite draugus. Ačiū, kad nesate abejingi.