Šiemet minime žymaus Mažosios Lietuvos kultūros veikėjo, mąstytojo ir rašytojo Vydūno 155-ąsias gimimo ir 70-ąsias mirties metines. Šia proga kovo 15 d., trečiadienį, 17.30 val. Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Didžiojoje skaitykloje vyks Vydūno knygų „Apie tikėjimą“, „Apie gyvenimą ir sveikatą“ ir „Kaip tapti saulėtu žmogumi“ pristatymas.
Renginyje dalyvaus prof. dr. Džiuljeta Maskuliūnienė, Vydūno knygų sudarytoja Rima Palijanskaitė, Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“ narys Darius Ramančionis, kankliuos Edita Ramančionienė.
Knygoje „Apie tikėjimą“ publikuojami Vydūno tekstai atskleidžia žmogaus būties gelmių, religinių mokymų, gyvojo tikėjimo (mistikos) esmę ir stebinančią mąstytojo išmintį, gebėjimą kalbėti gyvai ir suprantamai apie žmogaus ir aukščiausiosios būties (Dievo) ryšį.
Knygoje „Apie gyvenimą ir sveikatą“ publikuojami Vydūno tekstai apie žmogaus prigimtį, gyvenimą ir sveikatą; meilę, lyčių kultūrą ir šeimą; savimonę, darną ir kitus žmogaus sveikatai svarbius gyvenimo aspektus.
Knygoje „Kaip tapti saulėtu žmogumi“ spausdinami Vydūno tekstai, kuriuose gvildenamos jauniems žmonėms, taip pat jų ugdytojams ir visuomenei aktualios temos: gyvenimo ir savęs (savo esmės) pažinimas, savojo pašaukimo atradimas ir sėkmingas veikimas, saviugda ir tobulėjimas, asmenybės darna, sveikata ir kt.
In Memoriam Vaclovas BAGDONAVIČIUS (1941.09.02 – 2020.03.22)
Šviesios atminties filosofo Vaclovo Bagdonavičiaus atminimui
Š. m. kovo 22-osios rytą, Vydūno gimimo dieną, staiga ir netikėtai sustojus širdžiai, mus paliko Vydūno draugijos garbės pirmininkas, nenuilstamas vydūnistikos puoselėtojas, retos erudicijos mokslininkas, nepaprastai šviesi, tauri ir kūrybinga asmenybė, filosofas dr. Vaclovas BAGDONAVIČIUS, ženkliai pasitarnavęs Vydūno kūrybinio palikimo, vydūnistikos idėjų sklaidai visoj Lietuvoje, Klaipėdos regione, nuoširdžiai palaikęs, konsultavęs ir asmeniškai dalyvavęs rengiant Klaipėdos universitete naująjį kultūros renginių ciklą „VYDŪNAS – TAUTAI IR VALSTYBEI”.
Lietuva neteko krištolinės sielos, skaisčios sąžinės, gilaus proto, itin aukšto sąmoningumo sūnaus, filosofo, literatūrologo, Mažosios Lietuvos kultūros ir Vydūno kūrybinio palikimo tyrinėtojo bei propaguotojo, buvusio Vilniaus pedagoginio universiteto docento Vaclovo Bagdonavičiaus. Per visą savo gyvenimą ugdytą filosofo intelektą jis paskyrė Vilhelmo Storostos – Vydūno kūrybinio palikimo išsamiems moksliniams tyrinėjimams, kadangi buvo tvirtai įsitikinęs, jog būtent šiam Mažosios Lietuvos šviesuoliui pavyko išjausti, suprasti ir įžvelgti lietuvių tautos dvasinio atgimimo bei kultūrinės raidos perspektyvas.
Dr. Vaclovas Bagdonavičius tvirtai tikėjo, kad Vydūno šviesa, sklindanti jo raštų, įžvalgų bei idėjų pagalba, atves Lietuvos žmones į skaidresnį, laimingesnį ir sveikesnį gyvenimą. Todėl kaip išmanydamas, kaip išgalėdamas, jis stengėsi sukauptas žinias perduoti tautiečiams. Savo gausiais mokslininko-literatūrologo ir filosofo publicistiniais darbais, nenuilstančios energijos pagalba dr. V. Bagdonavičius sugebėjo suburti gausų Vydūno pasekėjų būrį. 1988 metais jo iniciatyva ir pastangomis buvo įkurta Vydūno draugija, besirūpinanti vydūniškųjų humanistinių pažiūrų puoselėjimu, Vydūno rašytinio palikimo įamžinimu ir sklaida Ši visuomeninė organizacija, pradėjusi savo veiklą sovietmečiu, tebeveikia iki šiol. Jos švietėjiška veikla neleido Vydūno idėjoms dulkėti bibliotekų lentynose, nuolatos žadino visuomenę, kvietė tautiečius ieškoti skaidresnės, dvasingesnės gyvensenos galimybių.
Dr. V. Bagdonavičiaus vadovaujamos Vydūno draugijos aktyvios veiklos dėka Vydūno skleidžiami šviesos spinduliai pasiekė bei ženkliai įtakojo Klaipėdos universiteto veiklą. Per pastaruosius dvidešimt metų jau tapo gražia tradicija kasmet, kovo 22 dieną Klaipėdos universitete paminėti Vilhelmo Storostos – Vydūno gimtadienį. Šia proga Klaipėdos universitete organizuojamos mokslinės – praktinės konferencijos „Į sveiką gyvenseną ir skaidrę būtį Vydūno keliu“ bei kiti renginiai jau tapo ne tik uostamiesčio, bet ir visos šalies švente, į kurią gausiai susirenka svečiai iš Klaipėdos, kitų šalies miestų, užsienio. Daugybę metų Vydūno garbei skirtuose renginiuose Dr. Vaclovas Bagdonavičius būdavo širdimi ir varikliu, skaitydavo pagrindinį mokslinės konferencijos pranešimą, paliesdamas svarbiausius Vydūno suformuluotus mūsų tautos ideologinės raidos klausimus.
Net sunku patikėti, jog būtent kovo 22 dieną, minint Vilhelmo Storostos Vydūno 152-ąjį gimtadienį, Lietuva neteko bene profesionaliausio vydūnistikos propaguotojo, garbaus mokslininko, filosofo Vaclovo Bagdonavičiaus?!.. Tai skaudi netektis ne tik gerbiamo Vaclovo giminėms, artimiesiems, bet ir visai mūsų tautai, didžiulis praradimas, kurio atstatyti nepavyks niekam. Su giliu liūdesiu reiškiame nuoširdžią užuojautą visiems, kam buvo artimas ir brangus šis tyros sielos Žmogus.
Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas, akademinė bendruomenė, KU Sveikatos mokslų fakulteto, STIMC specialistas Juozas Ivanauskas, LR Seimo narys, KU prof. dr. Algimantas Kirkutis
2019 m. spalio 26 d. (šeštadienis) kviečiame aukuriečius, klubo bičiulius ir rėmėjus į ekskursiją autobusu po Mažąją Lietuvą.
Numatoma kelionė, kuri gali kiek keistis:
8:30 val. išvykimas iš Šiaulių. (Galime rinktis prie Šiaulių miesto savivaldybės). 8.45 Akropolio stotelė.
Pirmas sustojimas naujai sutvarkytas Pavandenės Alkakalnis (Sklepkalnis).
Toliau vykstame į Dreverną. Vandenų apsupta Dreverna labai žavi. Tai senas žvejų kaimas, įsikūręs prie Kuršių marių ir Drevernos upės. Prie mažųjų laivų uosto, pavaikštinėsime marių pakrante. Ant kranto, stovi apžvalgos bokštas (15 m aukščio) nuo jo puikiai matosi visas uostas, marios ir Kuršių nerijos kopos. Baltosios kopos iš toli atrodo kaip kokie ledynai. Planuojamas sustojimas ~40 min.
Priekulė.
Kintai. Kintų miestelio centre stovi evangelikų liuteronų bažnyčia, kurios istorija tiesiogiai susijusi su Ventės rage buvusia Vinderburgo pilimi… Bažnyčios istorija siekia 17 amžių..
Kintų Vydūno kultūros centre ekskursija po muziejų. Kiekvienam rekomenduojama apsilankyti TILSMO KAMBARYJE, kuris įrengtas, kaip šviesos ir garso instaliacija, …kalbanti” apie Vydūno aiškinamas energetines saules (,,Sveikata, jaunumas, grožė”).
Palikę Kintus vykstame į Ventės ragą – paukščių žiedavimo stotį.
Šilutė savo istoriją skaičiuoja daugiau nei 500 metų. (Šilutės Hugo Šojaus muziejus).
Pasigrožėję nuostabiais vaizdais, pajudame link Šiaulių, planuojamas grįžimas ~21:30 val.
Prisidėjimas prie kelionės 10 EUR.
Norintys vykti registruokitės tel. 867131027.
Vietų skaičius ribotas, tad nedelskite.
Kelionės rengėjas Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas AUKURAS
Renginys vykdomas pagal projektus „Vydūno ąžuolas” ir „Vydūnas Lietuvai ir Šiauliams” kuriuos Vykdo Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas AUKURAS, finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.
Gruodžio 12 d., trečiadienį, 17.30 val. bibliotekos Mažojoje salėje Vydūno tyrinėtoja Rima Palijanskaitė pristatys knygą „Vydūnas: regėjimai, darbai, atradimai“.
Renginyje dalyvaus profesorė dr. Džiuljeta Maskuliūnienė, Šiaulių kultūros centro folkloro ansamblio „Rėda“ nariai.
Būsiu dėkinga, jeigu šią informaciją paplatinsite savųjų rate.
Pagarbiai,
Rima Palijanskaitė
Lapkričio 7 d. vyks filosofui, rašytojui, publicistui, kultūros veikėjui Vydūnui skirtas renginys „Žmogus neturi sielos. Žmogus – tai siela turinti kūną“.
17.30 val. Šiaulių sukilėlių kalnelyje vyks Vydūno ąžuolą žyminčios lentelės atidengimas.
18.00 val. Susitikimas su Gintautu ir Diana Stunguriais – studijos „Gin-Dia“ filmų ištraukų „Bitėnų kapinaičių virsmas panteonu“ peržiūra Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešosios bibliotekos Mažojoje salėje.
Renginio metu bus eksponuojama paroda „Vydūno portretas“.
Organizatoriai ir partneriai: Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, studija „Gin-Dia“, „Vydūno“ draugija, Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras”, Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių N. Rericho klubas.
Renginys nemokamas.
Renginys vykdomas klubui „Aukuras” įgyvendinant projektus „Vydūno ąžuolas” ir „Vydūnas Lietuvai ir Šiauliams”, finansuojamus Šiaulių miesto savivaldybės.
Kviečiame jaunimą ir suaugusius dalyvauti pažintiniame, orientavimosi žaidime, pasivaikščiojime po Šiaulius „Vydūno takais”, kuriame pralaimėjusių nebus.
Atraskite Vydūno pėdsakus Šiauliuose.
Komandų* REGISTRACIJA ir STARTAS:
2018 m. rugpjūčio 23 d. 18 val.
Prie Šiaulių Didždvario gimnazijos įėjimo.
APDOVANOJIMAI:
20 val. prie Šiaulių Turizmo informavimo centro (TIC)**
Dalyvius vaišins PREZO kepyklėlė!
*Komandą sudaro ne mažiau kaip du žmonės.
**Vieta gali keistis. Starte bus patikslinta.
Daugiau informacijos tel. 860038358
Organizatoriai:
Šiaulių skautų tuntas,
Vydūno draugija,
Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras”
Partneris:
Šiaulių naktys, www.naktys.lt
Žaidimas rengiamas įgyvendinant projektą „Vydūno ąžuolas”, kurį finansuoja Šiaulių miesto savivaldybė.
Deklaruojant pajamas ir skiriant 2 % pajamų mokesčio, paremkite Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubo „Aukuras“ veiklą.
2018 metais gautą paramą numatome naudoti:
Prisidėkite ir veiksime kartu!
Duomenys skiriant paramą: Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas AUKURAS, kodas 193247775, adresas Žaliūkių g. 24a-2, Šiauliai. AB ŠIAULIŲ BANKAS, banko kodas 71800, sąsk.Nr. LT417180000000700372.
Ačiū!
KAIP SKIRTI 2 PROCENTUS PARAMOS
Taisykles, kaip pildyti formą rasite ČIA. Šaltinis – VMI
2018 m. kovo 16 d. 16 val. maloniai kviečiame į filosofo, rašytojo, kultūro veikėjo Vilhelmo Storostos-Vydūno 150-ųjų gimimo metinių minėjimą Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje (Aušros al. 62, Šiauliai).
Vydūno tyrinėtojo bei propaguotojo dr. Vaclovo Bagdonavičiaus bei Aušros Martišiūtės -Linartienės monografijos „Vydūnas” sutiktuvės Šiaulių dailės mokyklos ir Gegužių progimnazijos mokinių darbų Parodos „Vydūno Kelias“ pristatymas.