Nuo 2015 m. rugsėjo 17 d. kviečiame susipažinti su Artūro Railos fotografijų paroda – projektu „Žemės galia. Mitologinis Vilnius”, Šiaulių universiteto bibliotekoje. Bus eksponuojami 5 didelio formato Artūro Railos meninės fotografijos darbai iš ciklo „Žemės galia“. Tai tik nedidelė dalis parodos ir sumanymo. Kviečiame apsilankyti parodos – projekto svetainėje http://www.raila.lt/zemes-galia/ , kur ne tik virtualiai pasivaikščiosite po visos parodos sales, bet galėsite pamatyti Vilniaus žemės galių žemėlį ir paklausyti pranešimų apie tai.
ARTŪRAS RAILA
Menotyrininko Kęstučio Šapokos tekstas su Artūro Railos komentarais (ištrauka)
Artūras Raila priklauso (niekada nepriklausiau jokioms grupėms, sektoms ar partijoms, nes įvairios interesų grupuotės yra linkusios savintis ‘nuosaikius’ ir sėkmingus atvejus) XX a. 9-jo deš. pabaigoje debiutavusių skulptorių „medinukų“ grupei (A. Lankelis, M. Šnipas, D. Narkevičius ir kt.), kurie, įtakoti (tai ne įtaka, tai to meto kontekstas, terpė) vyresnių kolegų V. Vildžiūno, M. Navako, P. Mazūro, G. Karaliaus, V. Urbanavičiaus), domėjosi skulptūros ir archetipo, identiteto, nacionalinės tradicijos santykiu …
… Raila nepastebimai įsiterpia į tiuningo meistrų pasaulį, tačiau esminė intervencija įvyksta, kai jis to pasaulio dalį instaliuoja Vilniaus šiuolaikinio meno centre, Berlyno meno akademijoje ir Lietuvos meno istorijoje. Vienas paskutinių, trukusių keletą metų, Railos projektų – „Žemės galia“ (2005-2012), kai Raila keletą metų bendravo su neopagoniškomis bendruomenėmis, galima sakyti, irgi įsiterpė į jų pasaulį. Ir vėl menininkas „nešališkai“ fiksuoja (na, metodas tas pats, tačiau labai ištobulintas. Manau, iki ribos.), tyrinėja šią (sub)kultūrą iš vidaus (tai ne subkultūra, bet lietuvių kultūrinio savitumo pagrindas), žinoma, galvodamas (?) apie jos reestetizaciją ar paradoksalizaciją šiuolaikinio meno kontekste…
Straipsnis apie parodą: Ženklas, mitas, miestas. Artūro Railos projektas „Žemės galia“ ŠMC. Kristina Pipiraitė. Septynios meno dienos.
Parodos Šiauliuose koordinatorius ir projekto „Baltų paveldas šiauliečiams“ rengėjas Šiaulių gamtos ir kultūros paveldo apsaugos klubas „Aukuras“, www.aukuras.lt